Hlavní stránka > Novinky > Dandy: Dakar je velká výzva

Dandy: Dakar je velká výzva

30.12.2014

Dandy: Dakar je velká výzva Severní Čechy budou mít v boji o proslulého beduína na Rallye Dakar skutečně živého zástupce. Roudnický Daniel Kozlovský je totiž jediným, kdo pochází ze severních Čech a bude plnohodnotným příslušníkem posádky na právě přicházející legendární dálkové soutěži. Člen našeho týmu, který připravoval závodní motory hned pro pětici kamionů, bude sedět v kokpitu speciálu Tatra Jamal týmu Bonver Dakar Project s "papírově" silným pilotem Arturem Ardavičusem. Příběh našeho třiadvacetiletého mechanika-motoráře může být pro mnohé velkou inspirací. Vždyť před pár lety o závodních vozech prakticky neměl ani ponětí, dnes je špičkou v oboru. Do Argentiny odlétal předposlední den v roce.

Dandy, ještě nedávno jsi o autech prakticky nic nevěděl, ale po čtyřech letech v truckracingu ses stal plnohodnotným členem posádky pro Rallye Dakar. Jak se tohle dá dokázat?
Abych pravdu řekl, je to především velké štěstí, které budu potřebovat i teď na Dakaru. V životě jsem měl kolem sebe ty správné lidi, kteří prostě byli na správném místě. Za to, kam jsem se dostal, vlastně mohou přátelé a známí, já se jen snažil vždy chytit možnost za pačesy.

Vypracoval ses na jednoho z nejlepších motorářů v Česku. Jak ale došlo k tomu, že jsi přímo v dakarské posádce, navíc v té, která si může klást velmi vysoké cíle?
V prvé řadě se osobně nehodnotím jako nejlepší motorář, ale jednoho dne jsem od Maria Kresse a od Bonveru dostal nabídku být součástí posádky Artura Ardavičuse. Ten už byl na Dakaru třetí s kamazem, takže to pro mě byla nová, a především obrovská výzva, kterou se budu snažit co nejlépe uchopit a sám přispět k co nejlepšímu výsledku.

Arturovi jsi motor chystal, co tedy od toho lze čekat?
Ano, tenhle motor jsme postavili, stejně jako Aleši Lopraisovi v loňském roce. Vzhledem k našim zkušenostem si myslíme, že by motor měl být v pořádku. Aleš loni Dakar úspěšně dokončil na šestém místě, a to nebýt jiných technických potíží, tak měl šanci získat i bronz. Očekávat se tedy dá leccos.

Ve srovnání s loňským kamionem jde i o podobný typ. Také pojedeš v jamalce...
Na Dakaru to ale všechno není jen o technice. Důležitý je i šofér a Artur má mnoho zkušeností a spoustu praxe. Ví, co přesně v daný moment dělá, a umí reagovat. Ani to ale nemusí být rozhodující, když nemáte štěstí.

Jaká je tvá role?
Jsem palubní mechanik. Mojí prací bude kontrolovat všechna data co se týče motoru a telemetrie, k tomu ovládat uzávěrky diferenciálu, tlaky kol a případně, když budeme mít technické potíže, dát auto dohromady tak, abychom mohli úspěšně dokončit etapu.

Jste mezinárodní posádka. Jaká je vaše komunikace, když se celé auto třepe a skáče?
Komunikujeme v angličtině, ale pilot s navigátorem spolu mluví rusky, protože oba jsou Kazachstánci. Pár slovíček rozumím, ale doufám, že během Dakaru nebudeme mít s komunikací problém.

Jaké jsou cíle? Dá se volit strategie?
Vzhledem k tomu, že máme společně pět závodních aut (3 Bonver Dakar Project + 2 holandský Mammoet Rallysport - pozn. red.), které vytvořily unikátní alianci, tak bychom si v případě potíží měli pomáhat. V první řadě si přeji, aby všechna auta úspěšně dokončila Dakar, a my samozřejmě budeme bojovat o ty nejlepší výsledky.

Určila si aliance jako taková svého lídra?
Kdo bude lídrem, to ukáže čas a první etapy. Podle toho se bude postupovat.

Byl jsi na okruzích, teď jsi v terénu. Jak moc se činnost liší, když člověk připravuje techniku?
Truckracing je pohádka a procházka růžovým sadem oproti těmto dálkovým rallye soutěžím. Je to pro všechny velká výzva, je to něco nového a doufám, že nenastane nějaká velká krize.

Jak vypadaly tvé poslední dny a jak přijímáš skutečnost, že přelom roku oslavíš na cestě?
Jsem čím dál tím víc nervózní. Už se to blíží. Do Ameriky odlétám den před Silvestrem, vlastně díky časovému posunu zažiju přelom roku dříve než kamarádi v Česku. Silvestra jako takového zase tolik neprožívám, takže mi nevadilo odletět tak brzy. Na oslavy to letos nevypadá, ale ve světle toho, co mám před sebou, je rád oželím.

Jak to jde zkombinovat osobní a pracovní život, když je člověk součástí takového "molochu"? Není těch otázek na téma závodění někdy až moc?
Abych pravdu řekl, času s přáteli teď moc nemám. Když náhodou někde sedíme a mám tu možnost se s nimi potkat, tak jsou samozřejmě zvědaví a chtějí se o tom, co dělám, bavit. Fakt je, že toho je ale tolik, že s přáteli raději probírám jejich práci a jejich život, než abych neustále mluvil o Dakaru.

Vezeš si s sebou nějaký talisman nebo máš nějaký rituál?
Nemám žádné maskoty. Věřím sám sobě. Ale přítelkyně mi dala čtyřlístek pro štěstí a nařídila, abych si ho připnul na overal, takže tak úplně bez talismanu nebudu. (usmál se)

S čím bys na Dakaru byl spokojený?
Já budu spokojený, když dokončíme Dakar bez velkých potíží. Pro mě nebude až tak důležité se umístit, jako dojet. Celý závod je extrém, kde rozhodující roli hraje štěstí, a na to je třeba myslet v první řadě.

Co vlastně pro tebe Dakar znamená?
Pro mě je Dakar velká výzva. Z kabiny to bude má první zkušenost, takže více o tom budu moci hovořit, až se vrátím.Sdílet: tw.png, 637B fb3.png, 512B gg.png, 716B in.png, 595B

RSS Kanál  |   Mapa webu  |   XML Sitemap  |       Webové stránky: NETservis s.r.o